Hyundai

Hyundai

Hyundai Autombile Dealership SignAutomobilová společnost Hyundai je jihokorejský podnik, který byl založen v roce 1947 Chung Ju Yungem. Původně se mělo jednat o opravárenský podnik pro nákladní a osobní vozidla. O dvacet let později, tedy v roce 1967, vznikla divize, která se zabývala výrobou automobilů Hyundai Motor Company.

Jedná se tedy o poměrně mladou automobilovou společnost. V roce 2008 Hyundai koupila jinou jihokorejskou automobilovou společnost Kia Motors a společnost Hyundai se přejmenovala na Hyundai Kia Automotive Group.

Kvalita vozů Hyundai neustále stoupá. O tom svědčí také neustále se zvyšující množství vyráběných automobilů. V roce 2009 se stala automobilka Hyundai s 4 645 776 vyrobenými vozy 5. největším automobilovým výrobcem na světě. V roce 2012 bylo celkově vyrobeno před 7 milionů vozů značky Hyundai.

Mechanic Fixing Auto In Car ServiceTato společnost se ovšem nezabývá pouze automobily. Náplní společnosti Hyundai je také strojírenská výroba, stavba lodí, chemická výroba či elektronika. Její další divize Hyundai Heavy Industries jsou největším výrobcem lodí na světě. Navíc Hyundai patří k významným producentům, kteří se věnují výrobě dálkových autobusů.

V České republice byla v roce 2008 otevřena továrna Hyundai Motor, která se nalézá v Nošovicích.

Automobilová společnost Hyundai má na svém kontě celou řadu zajímavých modelů. Zmínit můžeme například Hyundai i10, i20, i30, Elantra, Santa Fe, iX 55, Genesis a mnoho dalších typů.

Hyundai v překladu znamená „moderní“. Což je opravdu trefné označení. Výrobci se neustále snaží vyrábět moderní a luxusní vozidla, čímž se tato značka automobilů stává stále oblíbenější.

Kvalita se neustále zvyšuje. Hyundai udělal spolu s Kii za deset let obrovský pokrok, tak velký jako žádná jiná automobilka za deset let.

Hyundai v Česku

Automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC), která byla založena 7. 7. 2006, sídlí na ploše o rozloze 200 hektarů v průmyslové zóně Nošovice. Celkový objem investice činí 1,12 mld. EUR.

Výstavba závodu proběhla v rekordním čase – od vztyčení prvního pilíře v dubnu 2007 k dostavbě uběhlo pouhých 18 měsíců. Při výstavbě závodu byl od samého počátku kladen velký důraz na ohleduplnost vůči životnímu prostředí. Vzrostlé stromy v areálu nebyly vykáceny, ale přemístěny na místo, kde se o ně staral tým zahradníků, a po výstavbě byly přemístěny zpět do areálu. Zachráněno tak bylo přes 1 100 stromů.

Jedná se o první výrobní závod Hyundai v Evropě. Další tři závody má automobilka Hyundai v Koreji a Číně, po dvou v Indii a po jednom v USA, Turecku, Rusku a v Brazílii. Nošovický závod je odbornou veřejností považován za nejmodernější automobilku v Evropě.

Základní části výroby v HMMC tvoří lisovna, svařovna, lakovna, finální montážní a výroba převodovek. V HMMC v současné době pracuje téměř 3 500 zaměstnanců, z nichž 96 % jsou občané České republiky, převážně Moravskoslezského kraje.

Všechny modely, vyráběné v závodě HMMC, byly vyvinuty speciálně pro evropský trh v Technickém centru Hyundai v německém Rüsselsheimu a odpovídají vysokým požadavkům zdejších zákazníků na kvalitu, bezpečnost a atraktivní design. Výrobní kapacita činí 300 000 aut ročně v třísměnném provozu. Výroba je dále soustředěna na převodovky, které HMMC dodává i pro sesterský závod Kia v Žilině a HMMR v Rusku.

Chung Ju-Yung

Životní příběh Korejce Chung Ju-Yunga (1915-2001) se poslouchá jako pohádka. Nejstarší z osmi dětí chudého vesničana z podhorské oblasti na severu Koreje založilo a vybudovalo skupinu Hyundai, která patří k největším světovým průmyslovým seskupením. Ale cesta na průmyslový Olymp byla trnitá a plná překážek. Podařilo se mu je překonat pouze díky mimořádnému podnikatelskému instinktu, píli a vytrvalosti.

Světových úspěchů by nemohla značka Hyundai dosáhnout bez vynikajících pracovníků. Až do své smrti v požehnaném věku 85 let Chung Ju-Yung dbal osobně o rozvoj pracovních sil. Věděl totiž, že svoje záměry může uskutečnit jen s odborníky. Striktně také prosazoval zásadu úzkého propojení managementu s dělníky. Sám šel příkladem a neostýchal se za nimi zajít na pracoviště nebo s nimi pojíst v bufetu. Žádný manažer se podle něj nesměl povyšovat nad řadové pracovníky. Osobně rovněž kontroloval realizaci významných zakázek, perfektně znal situaci ve firmách a mohl tak fundovaně rozhodovat. Každý den psal usilovně a vytrvale svůj úspěšný příběh, který se poslouchá jako pohádka.

Automobilka Hyundai a její “nemalý klenot“

Hyundai i30 je pětimístný automobil nižší střední třídy vyráběný jihokorejskou automobilkou Hyundai v nošovické továrně. Patří mezi nejprodávanější automobily v ČR. Výroba modelu byla zahájena v listopadu 2008 a pokračuje dodnes. Od roku 2011 se vůz vyrábí ve své druhé generaci. Hyundai i30 je nabízen ve dvou karosářských provedeních- hatchback a combi, které se označuje jako i30cw. Během prvních dvou let fungovala výroba v korejském závodě.

O webu

Naše webová stránka je věnována deseti největším automobilovým společnostem světa. Dozvíte se o historii a vývoji těchto společností, jaké typy vozidle vyrábějí nebo vyráběli či s jakými překážkami se v době své působnosti museli potýkat. Kdo danou automobilovou společnost založil, v kterém roce a které roky byly pro danou společnost stěžejní a z jakého důvodu. To vše a mnohem více se dočtete pouze na naší internetové stránce.